Rencēnu pagasts

attēls
Foto galerija skatāma šeit!

Rencēnu pagasts

Platība: 15 887,2 ha

Iedzīvotāju skaits: 1414*

Administratīvais centrs: Rencēni

Rencēnu pagasts atrodas Tālavas zemnienes viļņotajā Burtnieku līdzenumā, kura virsmu sadala atsevišķos posmos plašā senā ledāja veidotā Burtnieku drumlinu lauka drumlinu vaļņi. Augstākie drumlini atrodas austrumu daļā, Lizdēnu apkaimē, kur to augstums sasniedz pat vairāk nekā 90 metrus virs jūras līmeņa. Pagasta ziemeļu robežu veido Sedas upe, kurai ir arī pietekas - Baložupe, Gaspaža, Rundelis, Gārsupīte, Mellupe un Buļļupe. Pagasta teritorijā ir vairāki nelieli ezeri, taču nepietiekamās noteces dēļ teritorijā izveidojušies kūdrāju pļavas un purvi - Sedas palienes pļavas (215 ha), Vildēnu-Brožēnu purvs (120 ha), Mareņu-Kārēnu purvs (260 ha), kā arī Tauturpurvs (142 ha). Pagasta teritorijā ir arī smilts un grants atradnes, un viss Rencēnu pagasts iekļauts Ziemeļvidzemes biosfēras rezervātā.

Rencēni pirmoreiz rakstos minēti 1586. gadā. Senatnē tagadējā pagasta teritorija ietilpa Burtnieku novadā, kas līdz 17. gadsimtam piederēja Burtnieku pilsnovadam. Ap 1580. gadu izveidojās Rencēnmuiža. Līdz 1780. gadam Rencēnu novadā bija izveidojušās septiņas muižas - Labrenča, Sauļu, Lizdēnu, Rencēnu, Baložu, Ķioru un Lutera muiža. Līdz 19. gadsimta izskaņai šo muižu pagasti tika apvienoti vienā veidojumā, nodēvējot par Rencēnu pagastu, kas tolaik bija viens no lielākajiem Valmieras apriņķī.

Pēc Otrā Pasaules kara 1945. gadā pagastā izveidoja Rencēnu, Lizdēnu un Sauliešu ciemu, bet pagastu četrus gadus vēlāk likvidēja. Savukārt 1990. gadā Rencēnu ciema teritorijā atjaunoja Rencēnu pagastu, kuram vēlāk tika pievienota neliela daļa Valmieras pagasta.

Ievērības cienīgs apskates objekts Rencēnu pagastā viennozīmīgi ir valsts nozīmes arheoloģiskais piemineklis Lapaiņa pēdakmens. Vēstures pieminekļa statusu ieguvušas arī tēlnieka E. Meldera dzimtās mājas Speļģos, turpretī kultūrvēsturiski pieminekļi ir Lizdēnu muižas apbūve, Rencēnmuižas apbūve, Rencēnu pamatskola, dzīvojamā māja Rencēnos, pasta ēka, kas agrāk tikusi izmantota kā Ambas skola, kā arī kapa piemineklis bijušajiem Sauļu un Lizdēnu muižas īpašniekiem Loudoniem, kas atrodas Sauļu parkā.

*Burtnieku novada dzimtsarakstu nodaļas dati uz 01.01.2021.

Burtnieku novada pašvaldība

Juridiskā adrese: J. Vintēna iela 7, Burtnieku pagasts, Burtnieku novads, LV-4206

Pasta adrese: Vanagu iela 4, Valmiermuiža, Valmieras pagasts, Burtnieku novads, LV-4219

Tālr. 64226643, fakss 64226332, e-pasts: info@burtniekunovads.lv

Darba laiks

Ar iepriekšēju pierakstu (pagastu pārvaldēs bez pieraksta apmeklētāju pieņemšanas laikos)
Pirmdien 8.00 - 18.00
Otrdien 8.00 - 17.00
Trešdien 8.00 - 17.00
Ceturtdien 8.00 - 17.00
Piektdien 8.00 - 16.00
*Pārtraukums 12.00 - 13.00

 

Piekļūstamības paziņojums

Tīmekļvietnes lietošanas noteikumi 

Datu privātuma politika

Tīmekļvietnē publicētās informācijas pārpublicēšana bez saskaņošanas ir aizliegta ar likumu

Burtnieku novada pašvaldības organizētajos pasākumos var tikt fotografēts un filmēts. Fotogrāfijas un videomateriāli var tikt izmantoti publicitātes materiālos. Iebildumu gadījumā varat vērsties pie pasākuma organizatora vai fotogrāfa, lai Jūs nefotografē un fotogrāfijas ar Jums nekur neparādās publiski

Dizaina izstrāde:blank

Izstrādāts:DirectHit