Burtnieku ezers

Burtnieku ezers ir ceturtais lielākais ezers Latvijā, atpaliekot vien no Lubānas, Rāznas un Engures ezeriem. Tas atrodas Burtnieku līdzenumā lēzenā ielejā, kas sasniedz 39,5 metrus virs jūras līmeņa, savukārt pēc administratīvā iedalījuma - Burtnieku, Matīšu un Vecates pagastu teritorijās.

Ezers nav dziļš, vietām aizaudzis. Krasti pārsvarā ir lēzeni un purvaini. Seklajā piekrastes zonā bagātīgi aug niedres, stāvkrastā pie Burtnieku baznīcas redzami ainaviski smilšakmeņi. Burtnieku ezerā ietek Aunupīte, Bauņupīte, Briedes upe, Dūres upe, Ēķinupe, Rūjas upe, Sedas upe un citas mazas upītes. Kopumā ezerā ietek 23 upes, upītes un urdziņas, bet iztek tikai viena upe - 95km garā Salacas upe, kas ietek Rīgas jūras līcī. Burtnieku ezerā ir trīs mazas saliņas ar kopējo platību 1,4 ha, lielākās - Enksāre un Cepurīte.

Kopš 2012. gada ezers atrodas Burtnieku novada pašvaldības valdījumā, un pēdējos gados īpaši tiek sekots gan ezerā notiekošajiem ekoloģiskajiem procesiem, gan cilvēku darbības ietekmei. Burtnieku ezerā tiek organizēta licencētā makšķerēšana.

Burtnieku ezera raksturlielumi: platība 3840 ha, vidējais dziļums 2,4m, lielākais dziļums 4,3m, sateces baseins 2250km2.

 Licencētā makšķerēšana Burtniekā

 Licencētā makšķerēšana Salaces augštecē

 Licencētā zveja

 Ezera un publisko atpūtas zonu izmantošana

 Monitorings

 Burtnieku ezera karte

 Virtuālā tūre


Ezera vēsture

Burtnieka senākais zināmais nosaukums ir Astigjerve vai Asters. Tā savulaik ezeru saukuši šajā novadā dzīvojošie lībieši.

Burtnieku ezera apkārtne bijusi apdzīvota jau akmens laikmetā, un to apliecina ezera teritorijā saglabājušās liecības - Zvejnieku apmetne I un II, kā arī  Zvejnieku senkapi. Pie Rūjas upes ietekas Burtnieku ezerā netālu no Zvejnieku mājām atklāta mezolīta apmetne Zvejnieki II, kas datēta ar 7. gadu tūkstoša beigām līdz 4. gadu tūkstoša vidum pirms mūsu ēras. Tajā pašā vietā atrasts arī kapu lauks. Pie Burtnieku ezera atrastas arī neolīta apmetnes - Zvejnieki I, kas datētas ar 4.-2. gadu tūkstoti pirms mūsu ēra. Šis arheoloģiskais komplekss atrodas Vecates pagasta, Zvejnieku māju teritorijā, un tas tiek uzskatīts par nozīmīgāko akmens laikmeta arheoloģisko objektu Baltijas valstīs. Kā veltījums Burtnieku ezera apkārtnē esošajām akmens laikmeta dzīvesvietām, Vecatē apskatāma vairāk nekā 2 m augsta skulptūra “Vēstures liecinieks”.

Hronista Indriķa laikā 13. gadsimtā un arī vēlāk ezers dēvēts par Astijervu, kas igauņu valodā varētu nozīmēt Igauņu ezers, savukārt lībiešu valodā - Trauka ezers. Šāds skaidrojums saistāms ar faktu, ka senāk latvieši un igauņi apdzīvojuši ezera apkārtni, un tā vidū bijusi teorētiski pieņemtā robeža abu apmetnēm.


Ezers šodien

Burtnieku ezera austrumu krastā noteikts liegums "Burtnieku ezera pļavas". Pēc iztekas - Salacas - regulēšanas 1929. gadā ezera līmenis pazeminājās par 1 metru, atsedzot zāļainu piekrastes joslu. Burtnieks ir vienīgais ezers Latvijas krastā, kur viļņu darbības rezultātā izveidojušies klinšu atsegumi - tie atrodas ezera dienvidaustrumu krastā dienvidos no Burtnieku baznīcas. Pēc ezera līmeņa nolaišanas viļņi vairs nesasniedz smilšakmens atsegumus, un klinšu augstums pamazām samazinās - tās ir aizaugušas. Klintis ir aizsargājamais dabas objekts. Burtnieku ezers iekļauts Ziemeļvidzemes biosfēras rezervātā, ainavu aisardzības zonā. Burtniekā konstatētas vairā nekā 20 zivju sugas.

Ezera krastā ir vairākas peldvietas, naktsmītnes, inventāra nomas iespējas aktīvai atpūtai uz ūdens. Tradicionālajā Latvijas ģimenes sētā netālu no Burtnieku ezera, ir iespējams iepazīt kaņepju aizdara tapšanu, kā arī to nogaršot. Tāpat vairākās naktsmītnēs ir iespējams izbaudīt arī latviešu pirts tradīcijas. 

Burtnieka apkaime ir iecienīta “ziemeļblāzmas mednieku” vidū. Viskrāšņāk tās var novērot pavasara maiņā uz vasaru un rudens maiņā uz ziemu. Lielākoties ziemeļblāzmu var vērot, izmantojot foto un video tehniku, kurai gaismas jūtība ir daudzkārt lielāka nekā cilvēka acij.

Burtnieku ezera palieņu pļavas ir nozīmīga griezes ligzdošanas teritorija, kā arī potenciāls ķikutu biotops. Pļavas ir saglabājušas minimāli pārveidotas ainavas un regulāri applūst.  Vislabāk dabu un putnus iespējams vērot no Burtnieku ezera krastos izvietotajiem Vīsraga un Silzemnieku skatu torņiem.

Burtnieku novada pašvaldība

Juridiskā adrese: J. Vintēna iela 7, Burtnieku pagasts, Burtnieku novads, LV-4206

Pasta adrese: Vanagu iela 4, Valmiermuiža, Valmieras pagasts, Burtnieku novads, LV-4219

Tālr. 64226643, fakss 64226332, e-pasts: info@burtniekunovads.lv

Darba laiks

Ar iepriekšēju pierakstu (pagastu pārvaldēs bez pieraksta apmeklētāju pieņemšanas laikos)
Pirmdien 8.00 - 18.00
Otrdien 8.00 - 17.00
Trešdien 8.00 - 17.00
Ceturtdien 8.00 - 17.00
Piektdien 8.00 - 16.00
*Pārtraukums 12.00 - 13.00

 

Piekļūstamības paziņojums

Tīmekļvietnes lietošanas noteikumi 

Datu privātuma politika

Tīmekļvietnē publicētās informācijas pārpublicēšana bez saskaņošanas ir aizliegta ar likumu

Burtnieku novada pašvaldības organizētajos pasākumos var tikt fotografēts un filmēts. Fotogrāfijas un videomateriāli var tikt izmantoti publicitātes materiālos. Iebildumu gadījumā varat vērsties pie pasākuma organizatora vai fotogrāfa, lai Jūs nefotografē un fotogrāfijas ar Jums nekur neparādās publiski

Dizaina izstrāde:blank

Izstrādāts:DirectHit