Lapaiņu pēdakmens

Lapaiņu pēdakmens ir Valsts nozīmes arheoloģiskais piemineklis atrodams, ja, braucot pa Valmieras - Rūjienas šoseju, īsi pirms Sauļiem nogriežas pa kreisi pa lauku ceļu. Sauļi ir neliela apdzīvota vieta, trīs kilometrus uz dienvidiem no Lizdēniem.

Lauku ceļš, pa kuru jānogriežas, sākumā apmēram 100 m ved līdztekus šosejai, tad strauji pagriežas pa kreisi. Lapaiņu mājas atrodas šī ceļa kreisajā pusē, apmēram divus kilomentrus no šosejas, bet Lapaiņu pēdakmens - 50m uz dienvidiem no Lapaiņu dzīvojamās ēkas neliela valka malā. Akmens (garums 1.4m un platums 1.1m) līdzenās virsmas centrā iekalta zīme, kas atgādina pakavu. Pakava garums 31 cm, platums 23 cm, iekalto rievu dziļums 6 cm. 

Par šo akmeni nav zināma neviena teika, venīgi pēda kādreiz dēvēta par "Velna pēdu". 1894. gadā avīzes "Dienas Lapa" etnogrāfiskajā pielikumā publicēta J. Ansberģa uzrakstītā teika turieniešu izloksnē par apmēram kilometru attālo Drākša purvu:

"Sauleniešu Drākša purā Vellam nomirusi sieva. Bērni un vecais Vells bīši gauži nobēdāšies. Raudāši un kaukuši ir vecais Vells, i mazie. Tie mazie tā smalki: "Ah, ah, ah, ahh (balsi nolaizdami), kas maizit cepis, kas putrin vāris?" Tas vecais tā resni: "Ah, ah, ah, ahh, kas dos p - aaah?" Kad no apkārtējām mājām pura pļavās sapulcējoties siena pļāvēji, tad tie vēl šo baltu dienu taisot pakaļ vellu raudāšanu."

Kā zināms, latviešiem velnu mājoklis ir purvi, ezeri un akači; uz tiem velni bēg pēc saviem neveiksmīgajiem darbiem. Varbūt tā arī te: Drākša purva Velns, mukdams uz savu mitekli, ieminis pēdu Lapaiņu pēdakmenī. Un, ja atceramies, ka teiku Velnam nereti ir zirga kāja, bet Lapaiņu pēdakmenī ir pakava noespiedums, tad Drākša purva un Lapaiņu pēdakmens saistība kādās tagad jau aizmirstās teikā ir visai iespējama. 

Lapaiņu pēdakmens

Atrašanas vieta: Lapaiņi, Rencēnu pagasts
GPS koordinātes: Lat: 57.6663473, Lon: 25.4034257 

Interaktīvā karte