Valmiermuižas parks un tornītis

Valmiermuižas parku ieskauj vēsturisks mūra žogs, kurš atdala parku no straujās un mainīgās pasaules. Ienākot pa parka vārtiem, iespējams sajust senatnes elpu un noskaņu, jo parka apbūvē un ainavā saglabātas vēsturiskās vērtības.

Valmiermuiža tagadējā vietā atrodas kopš aptuveni 1620.gada. Tā gadsimtiem atradusies lielo satiksmes ceļu malā, kas savienoja Vakareiropu ar Pēterburgu, Rīgu ar Pērnavu un Tērbatu, tādēļ šeit bieži apmetušies dižciltīgi ceļotāji. Valmiermuižas parks ir tikai neliela daļa no kādreizējās pils teritorijas. Visstraujāko attīstību Valmiermuižas pils piedzīvoja 18.gs. beigās, kad tajā saimniekoja Pēteris Augusts Frīdrihs. Viņa valdīšanas laikā parks pārtapa izkoptā neobarokāla dārza un ainavu parka apvienojumā. 1876.gadā dārza inženieris Frīdrihs Lode izstrādāja Valmiermuižas parka projektu ar lapenēm, tiltiņiem un lauvu skulptūrām, bet tas tika īstenots tikai daļēji. Tāpat kā pils ēkas, arī parks tika izpostīts abos pasaules karos. Nelielais pils tornītis, parka vārti, mūra žoga fragmenti un saimniecības ēkas ir vienīgie, kas saglabājušies līdz mūsdienām. 

Valmiermuižas pils tornītī atrodas pēc mauru parauga darināti sienu un griestu zīmējumi, kas izmantoti arī slavenajā Alhambras cietoksnī Spānijā. Zīmējumi ir valsts aizsargājams mākslas un vēstures piemineklis, kas šobrīd apskatei gan nav pieejams.

Teritorija pamazām sāka atdzimt tikai ap 2006.gadu, kad muižas ēkās darbību uzsāka alus darītava. 2016.gadā, kā veltījums Magdalēnai Elizabetei fon Hallartei, tika izveidots rožu stādījums Latvijas karoga krāsās. Bijušās kungu mājas galvenā korpusa vietu tagad iezīmē plašs bruģēts laukums, kas kļuvis par iecienītu pasākumu norises vietu. Te svinam gadskārtu svētkus, norisinās tirdziņš „Gardu muti”, etnofestivāls "SVIESTS" un mūzikas festivāls "Tinte".

Valmiermuižas parks ir iekļauts tūrisma maršrutā "Dārzu pērles". 2019.gadā parkā iestādīti dažādu sugu krūmi - kizili, forsītijas, fiziokarpi, plūškoki, grimoņi, irbenes un dažādu šķirņu ceriņi, filadelfi un rievainās rozes -, kas ar savu ziedēšanu priecēs apmeklētājus no pavasara līdz rudenim. 

Valmiermuižas parks un tornītis

Adrese: Dzirnavu iela 1, Valmiermuiža, Valmieras pagasts, Burtnieku novads, LV-4219
GPS koordinātes: 57.5560344, 25.4323565

Interaktīvā karte