Rencēnu muiža

Kopš 1588.gada, kas Hermaņa Enzeliņa rakstos minēts kā Rencēnu muižas dibināšanas gads, pagājuši vairāk kā 430 gadi. Rencēnu vaka (pagasta) A pusē dibinātā muiža piedzīvojusi kara, miera un mēra laikus. Pāri toreizējai Rencēnu muižai (Rantzenhof), savas varas un valdījuma pēdas atstājot, gājuši zviedri, poļi, franči, krievi un kazaki, ļaužu atmiņās atstājot tādus muižu īpašnieku un pārvaldītāju vārdus kā Ansis Bīrings, Oto Šenkings, Aksels Uksenšērns, Bertolds Foks, grāfs fon Lēvenvolde, von Zīversu dzimta, Krīgsmaņu dzimta u.c.

Teikas par Rencēnu muižu (pievienotais fails).

Rencēnu muiža daudzu gadu laikā bijusi iznomāta, pārdota, mantota, dāvināta, ieķīlāta, atsavināta, kopta, celta un arī degradēta un izpostīta. Tagad valsts nozīmes kultūras piemineklis ir redzams kā komplekss, kuram nepieciešama restaurācija. Kā pamats turpmākai darbībai muižā, no kompleksa saglabājusies: 

  • Renesanses stilā celtā Rencēnu muižas Jaunā pils, kas sevī nes līdzības ar renesanses laika villu arhitektūru (1886. gads);
  • Klasicisma stilā celtā vecā kungu māja “Rozes” (1835. gads);
  • Degvīna jeb spirta brūzis (1891. gads);
  • Krogs (19. gs. vidus);
  • Muižas kūts ar staļļiem (19. gs. vidus);
  • Pienotava;
  • Ainavu parks 6,2 ha platībā, kurā eksotiski koki, krūmi un ozolu alejas, arī kaskādēs savienoti 5 dīķi.

Rencēnu muiža kā apskates objekts būs interesants arī latviešu literatūras gardēžiem, kas lasījuši un iedziļinājušies rakstnieces Ausmas Gavares daiļradē. Monogrāfiju “Cena” un “Lielā tiesas vieta” sižeti risinās 90-to gadu Rencēnu muižā, tā atspoguļojot reālo pēcpadomju laika vidi un tajā mītošo personāžu dzīvju līkločus. Rencēnu muižu aicinām apskatīt būvniekus un arhitektus, dendrologus, dārzniekus un ainavu arhitektus, māksliniekus, kā arī interesentus, kam saistoši Latvijas seno muižu un piļu likteņi mūsdienās.

Teritorija atrodas privātīpašumā.

Rencēnu muiža

Adrese: Rencēnu muiža, Rencēnu pagasts, Burtnieku novads
GPS koordinātes: Lat: 57.7494394, Lon: 25.5223637

Interaktīvā karte