Tūteres ozols

attēls
Foto galerija skatāma šeit!

Tūteres ozols bija viens no pēdējiem upurozoliem Latvijā. Ozols bija leģendām un nostāstiem apvīts, daudzkārt aprakstīts literatūrā, fotografēts jau kopš 20. gadsimta sākuma. Stumbra apkārtmērs bija 8,5 m, ozolam bija milzīgs dobums un tas bija stipri bojāts - tam bija tikai 10 m augsts vainags bez galotnes, dzīvi audi bija saglabājušies tikai šaurā stumbra joslā. Pastāv daudz nostāstu un vairākas vēsturiskas ziņas:

Jau 11 gs. (Astijervi) Burtnieku ezera novadā diža meža vidū Ibdienes - Adzeles ceļa malā, nelielā klājumā auga jau prāvs dižozols, pie kura pulcējās vietējā novada metsopolieši, lai svinētu savus svētkus un nestu upurus senču Dieviem. Ja dūmi no altāra cēlušies stāvus gaisā, nozīmējis, ka labie gari upuri pieņēmuši.

1127. gadā samsalieši, sirojot pa Metsepoli (Ziemeļvidzemi) pie šī ozola upurēja vietējiem zemniekiem nolaupītu aunu.

1208. gadā ziemā vācu krustneši noposta pie ozola upuru altārus, jo Imerā nu bija uzcelta pirmā baznīca un tur vajadzējis braukt vietējiem.

1322. gadā Lietuva Gedemins ar saviem kara pulkiem zem ozola kuplās lapenes atpūtās un sagatavojās atceļam.

1560. gada Jāņa Bargā streļči pie ozola piesējuši sagūstītos vācu bruņiniekus, apkrāvuši salmiem un aizdedzinājuši. Ozols tomēr nesadega.

1704. gada vasarā Lieltūteru saimnieks, gribēdams savu māju no kara postījumiem pasargāt, gājis sirotājiem pretī pie ozola ar izbrūvētu alu. Šie to apdzēruši, māju gan nepostījuši, bet pašu līdzi paņēmuši.

1708. gadā Pētera pirmā karapulki, stāvēdami pie ozola atpūtā, izstrādājuši kara plānus pret Zviedru armiju.

1764. gada pavasarī Katrīna 2. ceļā no Košķeles uz Valtenberģu muižu, Jēkaba Sīversa pavadībā, pie ozola atvēsinājās un deva norādes, ka tā vainags saistāms ar dzelzs skavām. Norādes Sīverss uzklausīja un tā laikā nostiprinājums bija saglabājies līdz ozola bojāejai.

1781. gadā vietējie mācītāji, gribēdami iedzīvotājus piesaistīt baznīcai, likuši vecos upuru ozolus iznīcināt. Taču vietējie zemnieki ne par kādu maksu un lūgšanām nav bijuši piedabūjami nobendēt Latvijas dižozolus. Tad pie šī neģēlīgā darba ķeries pats toreizējais Salisburgas (Mazsalacas) draudzes mācītājs Gustavs Bergmanis. Bet, tā kā nav muižā bijis tik garš zāģis, ar kuru varētu Tūteres dižozolu zāģēt, viņš bijis spiests braukt tālāk uz Panteni un tai vietā nozāģēt Šnellenes upuru ozolu. Lai gan šis ozols nav bijis tik resns, šo darbu cienīgtēvs veicis nedēļas laikā, tā pārpūlējies, kā ilgāku laiku noslimojis.

1808. gadā novadu piemeklē holeru sērga. Nomirst kādi 856 cilvēki. Pie ozola norisinājās sēru procedūras.

1824. gadā pie ozola tuvumā atrodošās mājas tiek nosauktas par Tūteru mājām.  

1868. gadā „Sausais gads” – ozols nomet ļoti agri savas lapas – septembrī.

1870. gadā Baltijas vācu ģeologs un arheologs, Tērbatas universitātes profesors Konstantīns Grevinks, apceļojot Ziemeļvidzemi, apbrīno leģendāro Tūteres dižozolu un nosaka tam vecumu 900-1000 gadu.

1937. gada vasarā dzelzs apstiprinājuma skavu ozolam uzlika Sēļu pagasta Krūmiņu mājās dzīvojošais kalējs Antons Melngalvis. Nu jau ozola vainags bija nostiprināts ar divām skavām. Jau no Livonijas laikiem pie vēsturiskā leģendārā Tūteres dižozola notika Līgo svētki un Jāņuguns dedzināšana. Ne mazums cilvēku no šī ozola zīlēm audzēja dēstus. Tā rīkojās arī Lieltūteru māju kādreizējais gans Valters Hirte. Viņš 1957. gada oktobrī vairākas Tūteres ozola zīles iestādīja Promultu kalniņā. No zīlēm izauga prāvi stādi.

1966. gada augustā viesulis Tūteres dižozolam atlauza trešo daļu stumbra un vainagu. No koka atlauztām daļām Hirte veido sīkgriezumus.

1967. gadānaktī uz 18. oktobri vētras laikā Latvijā gāja bojā Ziemeļvidzemes leģendārais Tūteres dižozols, radot lūzuma vietā dobumu 11.5 metru diametrā. Dižozola plašais vainags un 8.7 metrus resnais stumbrs saira atsevišķos gabaliņos. 25. oktobrī Hirte izraka vienu no ozoliem Promulta kaimiņa pārveda un  iestādīja vietā, kur bija audzis vēsturiskais dižozols. Tagad te aug jaunais Tūteres ozols. Blakus tam vēlāk viņš, kopā ar skolēniem, iestādījis ozoliņus par piemiņu saviem tuvākajiem draugiem. Tagad te aug ozolu birzīte.    

Tūteres ozols

Adrese: Vecates pagasts
GPS koordinātes: 57.84304588111, 25.146769299318

Interaktīvā karte

Burtnieku novada pašvaldība

Juridiskā adrese: J. Vintēna iela 7, Burtnieku pagasts, Burtnieku novads, LV-4206

Pasta adrese: Vanagu iela 4, Valmiermuiža, Valmieras pagasts, Burtnieku novads, LV-4219

Tālr. 64226643, fakss 64226332, e-pasts: info@burtniekunovads.lv

Darba laiks
Pirmdien 8.00 - 18.00
Otrdien 8.00 - 17.00
Trešdien 8.00 - 17.00
Ceturtdien 8.00 - 17.00
Piektdien 8.00 - 16.00
*Pārtraukums 12.00 - 13.00

 

Piekļūstamības paziņojums

Tīmekļvietnes lietošanas noteikumi 

Datu privātuma politika

Tīmekļvietnē publicētās informācijas pārpublicēšana bez saskaņošanas ir aizliegta ar likumu

Burtnieku novada pašvaldības organizētajos pasākumos var tikt fotografēts un filmēts. Fotogrāfijas un videomateriāli var tikt izmantoti publicitātes materiālos. Iebildumu gadījumā varat vērsties pie pasākuma organizatora vai fotogrāfa, lai Jūs nefotografē un fotogrāfijas ar Jums nekur neparādās publiski

Dizaina izstrāde:blank

Izstrādāts:DirectHit