XXVI Vispārējie latviešu Dziesmu un XVI Deju svētki

Latvijas valsts simtgades zīmē notiekošie XXVI Vispārējie latviešu Dziesmu un XVI Deju svētki norisināsies Rīgā no 2018. gada 30. jūnija līdz 8. jūlijam. Vairāki Burtnieku novada pašvaldības kolektīvi pierādījuši savu gatavību un varēšanu būt daļai no svētkiem. Uz Rīgu dosies Valmieras pagasta kultūras nama jauniešu deju kolektīvs  "Sadancis", kura vadītāja Ieva Adāviča ir arī XVI Deju svētku Goda virsvadītāja un Valmieras deju apriņķa virsvadītāja. Dziesmu un deju svētkos  no Burtnieku novada piedalīsies arī: Valmieras pagasta kultūras nama jauniešu koris "Konsonanse", Matīšu pagasta kultūras nama vidējās paaudzes deju kolektīvs "Līksme", Ēveles pagasta kultūras centra senioru deju kopa "Ēvele", Rencēnu pagasta kultūras nama vidējās paaudzes deju kolektīvs "Nakte", Valmieras pagasta kultūras nama vidējās paaudzes deju kolektīvs "Solis", Rencēnu pagasta kultūras nama aušanas studija "Rencēni" un tautas muzikantu kapela  “Rotas muzikanti”. Lepojamies no visas sirds!


VALMIERAS PAGASTA KULTŪRAS NAMA JAUNIEŠU DEJU KOLEKTĪVS "SADANCIS"

Gadu gaitā “Sadancis” apliecinājis savu māksliniecisko vērtību un meistarību starp Latvijas labākajiem ansambļiem A grupā. Ar savu sniegumu kolektīvs priecējis ne tikai skatītājus Burtnieku novadā, bet arī tautas dejas cienītājus visā Latvijā uz valsts nozīmīgākajām skatuvēm dažādu mērogu koncertos un sarīkojumos. Tik augstu dejas kvalitāti esam spējuši sasniegt, pateicoties mūsu vadītāja Ieva Adāviča, kura ik mirkli ieguldījusi savu sirdi un darbu kolektīva izaugsmē, darot to ar simtprocentīgu atdevi. Tieši tādu pašu attieksmi viņa sagaidījusi un prasījusi no katra dejotāja, kuri bijuši gatavi ieguldīt savu dzīves laiku ilgajās mēģinājumu stundās, veicot pat vairāk nekā simts kilometru ik ceturtdienu un svētdienu, lai tikai varētu dejot “Sadancī” un pie Ievas Adāvičas. Tas ir gribasspēks un vēlme izdarīt vairāk, nekā jebkad paši esam spējuši iedomāties, un tas ir lielākais prieks, kad tas izdodas.

Deju svētki ik pēc pieciem gadiem ir kā robežšķirtne, kad kolektīvam viens dzīves piecgades posms beidzas – ar daudziem emocionāliem mirkļiem koncertos, smiekliem bagātu kopā būšanas laiku, piedzīvojumiem un amizantiem gadījumiem piesātinātu kopdzīves nedēļu Rīgā. Neiztikt arī bez prieka un sajūsmas asarām. Taču viss piederas pie lietas. Esam savu ceļu izvēlējušies, un tas ir “Sadancis”. Tie ir mūsu cilvēki un mūsu vadītāja. Tā ir mūsu mīlestība pret deju un mūsu prieka avots, kas uzlādē jauniem darbiem un mirkļiem, kas iepriecina ne tikai mūs pašu, bet arī simtiem un tūkstošiem cilvēku visā Latvijā.

Dziesmu un Deju svētku vēstnese Burtnieku novadā: Ieva Adāviča. Deju svētku goda virsvadītāja, Triju Zvaigžņu ordeņa kavaliere un Burtnieku novada JDK "Sadancis" vadītāja par dejošanu saka: "Liela daļa sapratīs.. skriešana dod laimes hormonu.. dejošana tāda pati - tā ir fiziska nodarbība."


VALMIERAS PAGASTA KULTŪRAS NAMA JAUNIEŠU KORIS  "KONSONANSE"

Koris dibināts 1995. gadā. Kora mākslinieciskais vadītājs Imants Točs. Koris jau divus gadus darbojas Valmieras pagasta kultūras nama paspārnē. Simtgades Dziesmu un deju svētkos kori pārstāvēs 65 dalībnieki. Dalībnieku vidējais vecums 17,5 gadi.

Vairāk kā divdesmit gadu garumā korī dziedājuši jaunieši, kuri ir sabiedriski aktīvi, kultūru un mūziku mīloši. Kolektīvs ir jauns, aktīvs un muzikāli atraktīvs. Īpaši varam atzīmēt tos, kora dalībniekus, kas dodoties uz mēģinājumiem mēro tālāku ceļu, piemēram, no Rīgas, kā arī tos, kuri dejo tautas deju kolektīvā, bet svētkos arī kopā ar mums dziedāja skatē un dziedās arī Meža parka jaunajā estrādē. Ņemot vērā kora specifiku, dalībnieku mainība ir ļoti augsta, bet tas nespēj ietekmēt kvalitatīvo sniegumu (skatē iegūti 40,67 punkti – 1.pakāpe). Lielai daļai dziedātāju šie būs pirmie Dziesmu un deju svētki, tāpēc jo vairāk īpaši, toties kā kolektīvs koris piedalījies visos Dziesmu un deju svētkos kopš tā dibināšanas un lielākajā daļā skolnieku Dziesmu un deju svētku. 2003. gadā tas iekļuvis koru karu finālā.


VIDĒJĀS PAAUDZES DEJU KOLEKTĪVS “LĪKSME”

Līdz ar vidējās paaudzes deju kolektīva “Līksme” izveidošanos 2006. gada 6. decembrī, Matīšos radās un nostiprinājās vidējās paaudzes deju tradīcijas. Kopš pirmā mēģinājuma aizritējuši gandrīz 12 gadi. Kolektīvu visus šos gadus vada Iveta Kļaviņa. Šobrīd kolektīvā ir 11 meitas un 10 puiši.

Ikviena dejotāja sapnis un goda lieta ir vismaz reizi mūžā piedalīties lielajos deju svētkos. VPDK „Līksme” dejotāji ir pabijuši Vispārējos latviešu Deju svētkos Rīgā 2008. un 2013. gadā. Pēdējo piecu gadu laikā kolektīvs deju skatē ieguvis I pakāpes diplomus. Arī šogad skatē guva labus rezultātus un ieguva tiesības piedalīties  XXVI Vispārējos latviešu Dziesmu un XVI Deju svētkos. Kas reiz bijis deju svētkos un “saslimis” ar deju, tas vairs ”nav ārstējams”. Tieši tāpēc puse no dejotājiem ir ilggadīgi kolektīva dalībnieki, viņi vienkārši bez dejas nevar, deja ir tikpat kā reliģija - tu tici, tā tevi aizrauj un nevari paskaidrot kāpēc tik ļoti.

Gadu gaitā deju kolektīvs „Līksme” ir cīnījies, audzis, mainījies, mainījušies dejotāji, attīstījies kolektīva mākslinieciskais sniegums. “Līksme” ir saliedēts, patriotisks un ļoti jaunavīgs kolektīvs, arī elastīgs.


ĒVELES PAGASTA SENIORU DEJU KOPA "ĒVELE"

Ēveles pagasta senioru deju kopa “Ēvele” . Vadītāja Irida Jukāme. Uzskatām sevi par īstiem senioriem, jo dejotāju vidējais vecums ir 62 gadi.

Kā senioru deju kolektīvs darbojas kopš 1984.gada un no šī laika piedalījies visos deju svētkos  - tātad šogad jau astotie deju svētki. Dejotāju sastāvs diezgan stabils un nemainīgs.

Šī gada svētku repertuārs ir skaists, taču mums pagrūts, jo mūzikā ritms ir grūti uztverams. Arī fiziski grūti ir izdejot dažas kombinācijas, piemēram, polku atmuguriski garu gabalu, kas cilvēkiem gados nav viegli. Deja "Ienes Māras baznīcā” jādejo kopā ar bērnu deju kolektīvu. Mēs to dejojam kopā ar Valmieras Valsts ģimnāzijas kolektīvu “Pērkonītis”. Kaut gan repertuāru, mūsuprāt, esam apguvuši labi, dejas zinām, tomēr uztraukums darīja savu, un  skatē šogad iegūta 3.pakāpe.

Kāpēc mēs gribam piedalīties svētkos? Tāpēc, ka esam tajā ritmā iegājuši un mūs nevar no tā izsist. Un brīdis koncerta noslēgumā, kad uz laukuma pilnīgi visi ir kopā, mūsuprāt, ir pats saviļņojošākais, tad sirds gavilē un aizmirstas visas grūtības un sāpošās kājas.

No svētkiem mēs gaidām pozitīvas emocijas un labu laiku!


RENCĒNU PAGASTA KULTŪRAS NAMA VIDĒJĀS PAAUDZES DEJU KOLEKTĪVS "NAKTE"

Esam Rencēnu pagasta kultūras nama vidējās paaudzes deju kolektīva “Nakte”, vadītāja Mārīte Saulīte. Ko mums nozīmē dziesmu Deju svētki? To nevar vārdiem aprakstīt, tās sajūtas, kuras mūs pārņem, atrodoties kopā ar visiem svētku dalībniekiem koncertos. Tas ir tāds patriotisma maksimālais epicentrs. Tas līdzpārdzīvojums, ka kaut kas tik mazs kā tu, vari būt daļa no tik milzīga notikuma. Pirms skates katra brīvā diena tika pārvērsta par mēģinājumu. Dejas dejotas uz riņķi vien. Iegūta ceļa zīme uz svētkiem, 2 pakāpe. Pateicoties novada atbalstam, mūsu puiši pirmo reizi varēs dižoties ar jauniem mēteļiem. Sākotnēji dejas likās dīvainas, bet kopmēģinājumos horeogrāfi pastāstīja deju būtību. Ar laiku pierādām pie viņām un iedejojām. Šķiet tuvākā ir deju kolāža, kura sastāv no trim dejām, viena no tām ir " Es mācēju danci vest", mūsuprāt, tā ir "deju deja". Gatavi jaunam piedzīvojumam, uz tikšanos svētkos!


VALMIERAS PAGASTA KULTŪRAS NAMA VIDĒJĀS PAAUDZES DEJU KOLEKTĪVS "SOLIS"

VPDK ‘’Solis” šajā sezonā  ar sirsnīgu koncertu nosvinējis 20.  jubileju un aizdejojis līdz saviem ceturtajiem Dziesmu un deju svētkiem Rīgā. Dejā baudīti gan brīnišķīgi, priecīgi mirkļi, gan grūtāki brīži, taču jau pirmajās jūlija dienās droši varēsim teikt, ka visi ceļi ved uz Rīgu. Arī VPDK  “Solis” jau pošas uz svētkiem. Tiek uzskaitīti līdzi ņemamie tērpi, apavi, rekvizīti dejām un citas vajadzīgas lietas, bet galvenais ir neizsīkstošs dejotprieks. Protams, ka nekaitēs arī kāds lietussargs - lietus atbaidīšanai, šokolāde - enerģijas nodrošināšanai un visbeidzot - spilventiņš galvas un kāju pūtināšanai. No katriem svētkiem atmiņā paliek kaut kas īpašs - kāda dabas izspēlēta kaprīze, kolektīva kopības sajūta, gandarījums, enerģētiskais piepildījums. Ceram, ka arī šie, Latvijas simtgadei veltītie svētki, nebūs izņēmums, un mēs mājās atgriezīsimies pozitīvi uzlādējušies visai vasarai un nākamajai deju sezonai. Lai mums visiem izdodas šis Lielais piedzīvojums!


RENCĒNU PAGASTA KULTŪRAS NAMA AUŠANAS STUDIJA "RENCĒNU AUDĒJAS"

Studija sākusi darboties 2002. gada septembrī, nupat nosvinēta 15 gadu jubileja. Ar Burtnieku novada pašvaldības atbalstu un rūpēm no 2011. gada kolektīvs radoši darbojas atjaunotajās telpās, kas atrodas Rencēnu pagasta kultūras namā. Aušanas studijā darbojas dalībnieces (-ki) no Rencēniem, Burtniekiem, kā arī no Valmieras un Rūjienas. Darbnīcā pamīšus klaudz 12 aužamie stāvi (9 sviru stelles, 3 trizuļu stelles). Šeit aušana ir kā vaļasprieks, kā dzīves veids. Aušanas process garš un sarežģīts, bet ļoti vilinošs. Senču mantojums - pūra lāde - ir kā mūžīgais izziņas avots, lai taptu tautiskie brunči, audenes, villaines, plecu lakati un galvas segas.

Atdarināšana mijas ar radītprieku, kad pašu vīzijas tapušas žilbinošos apģērbu audumos, gaisīgos aksesuāros, filigrānos lina audeklos (galdauti, aizkari, dvieļi), raupjos pirts palagos un masāžas dvieļos, krāšņās svītru segās (šatieri), mīkstos paklājos un grīdas celiņos.

Studija sevi prezentējusi Vispārējo latviešu Dziesmu un deju svētku lietišķās mākslas izstādēs 2008., 2013. gadā, reģionālajās un pašmāju izstādēs, Vērmanes dārza pasākumos. Arī šie svētki neizpaliks bez aušanas studijas “Rencēni” klātbūtnes.


RENCĒNU PAGASTA KULTŪRAS NAMA TAUTAS MUZIKANTU KAPELA "ROTAS MUZIKANTI"

Tautas muzikantu kapela  jau vairāk kā 10 gadus darbojās Rencēnu folkloras kopas "Rota" sastāvā. Piedalījās folkloras festivālos "Baltica" un spēlēja Tautu muzikantu svētkos Latvijas Dziesmu un deju svētkos.  Tautu muzikantu kapela "Rotas muzikanti"  ir novada jaunākais Dziesmusvētku kolektīvs. Kolektīvā muzicē daudz jaunu dalībnieku tikai nepilnu gadu, bet, iedvesmojoties no vadītāja Valda Meijera, koncertē, vada Danču vakarus un jau darbojas kā patstāvīgs kolektīvs. Dalībniekus vieno mīlestība uz latviešu tautas un cittautiešu dziesmu un deju melodijām.


 Izstrādāts DirectHit